Wróżby z Kości

Dawne kości służyły do rozgrywania wielu gier, najczęściej planszowych, lub do uprawiania hazardu. Specjalnie wyważone kości w celu oszukiwania znaleziono w grobowcach starożytnego Egiptu i na Dalekim Wschodzie.

Zastosowanie kości do wróżenia wyrosło prawdopodobnie z rzucania losów, przykładem czego może być wróżenie z kości nadpiętowych owiec /astragali/, które są pierwowzorem kości, dzisiaj stosowanych. Kości posiadały cztery łatwe do odróżnienia powierzchnie i tym samym nadawały się do rzucenia, gdyż każdej powierzchni można było przypisać jakieś znaczenie.

Astragali używano w starożytnej Grecji i Rzymie i właściwie przetrwały, obok bardziej precyzyjnych form kości, aż do X w. Kości wyrabiało się w najrozmaitszych kształtach i rozmiarach, a niektóre miały, aż 20 boków. W przeszłości większość zrobiona była z drewna, kości lub kości słoniowej, ale używano również materiałów cenniejszych, które jak wierzono zachowują ukrytą siłę magiczną.

Współczesne kości są zazwyczaj sześcianami i zrobione są z plastiku. Typowe oznaczenie kości w świecie zachodnim, to jedno oczko na ścianie przeciwległej do zawierającej sześć oczek, dwa naprzeciw pięciu, trzy naprzeciw czterech, w innych stronach świata stosuje się rozmaite układy.

Uważa się, że wróżyć kośćmi można tylko drugiej osobie, nie samemu sobie. Inny przesąd głosi, że rzucać można tylko w kompletnej ciszy, a jeszcze inny, że chłód i spokój w powietrzu sprzyjają wróżeniu. Najczęściej spotykaną współcześnie metodą jest narysowanie koła o średnicy 30 cm na stole, lub innej gładkiej powierzchni.

Trzy kostki rzuca się z ręki lub kubka, tak, by wylądowały w kole. Jeśli wszystkie kostki upadną poza kołem, pozbieraj i rzuć ponownie. Jeśli znów wyjdą poza koło, trzeba odłożyć wróżenie, na czas bardziej sprzyjający i nie rzucać kości po raz trzeci. Zsumuj liczbę oczek wszystkich trzech kostek i porównaj z podaną listą.
Nie liczą się oczka kostki, która upadła poza kołem. Jeśli wypadnie jedna, dodaj oczka dwóch pozostałych. Pamiętaj, że kostka, która wypadła może oznaczać niepowodzenie dla twych planów.

Kości znaczenie


star - najlepsze strony ezoteryczne w internecie

mapa strony